Jeszcze przed opracowaniem planu miejscowego każdy może zgłosić swoje pomysły i propozycje dotyczące zagospodarowania danego obszaru. W przewidzianym ustawowo terminie urząd zbiera wnioski, które potem są rozpatrywane przez projektantów. Jak dobrze napisać wniosek, by mieć większą szansę na jego uwzględnienie? Oto nasz poradnik.
Poradnik ten jest zbiorem naszych doświadczeń zebranych podczas przygotowywania wniosków do planów zagospodarowania.
Rozpoczęcie zbierania wniosków
Zbieranie wniosków do planu zagospodarowania to pierwszy z dwóch momentów, w którym mieszkańcy, inwestorzy, organizacje społeczne i sąsiedzkie, jednym słowem – wszyscy którzy chcą – mogą zgłaszać swoje propozycje zagospodarowania danego obszaru. Informacja o terminie (według ustawy minimum to 21 dni) i miejscu w jakim można zgłaszać swoje wnioski zawarta jest w ogłoszeniu o przystąpieniu do sporządzania planu.
Publikacja takiego ogłoszenia oznacza, iż wybrany został wykonawca planu (w procedurze przetargu). Przetarg zaś został poprzedzony decyzją Rady M.St. Warszawy, do kompetencji której należy podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia poszczególnych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Kto może zgłaszać wnioski?
Swój wniosek do planu zagospodarowania może zgłosić każdy zainteresowany. Może to zrobić właściciel nieruchomości, która znalazła się w granicach planu, mogą to robić mieszkańcy, bez różnicy czy mieszkają w granicach planu czy nie. Postulaty mogą także zgłaszać wspólnoty mieszkaniowe, organizacje społeczne – lokalne i ogólnomiejskie.
Wystarczy tylko umieścić we wniosku swoje nazwisko i imię, nazwę i adres wnioskodawcy. Wnioski należy składać na piśmie pod adresem określonym w ogłoszeniu. W Warszawie jest to siedziba Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
Co można zaproponować we wnioskach?
Zbieranie wniosków to pierwszy etap konsultacji społecznych w ramach procedury tworzenia planów zagospodarowania. Ten etap poprzedza rozpoczęcie właściwych prac projektowych nad planem. Ewentualny wniosek nie może jednak zawierać zupełnie dowolnej propozycji. Każdy plan zagospodarowania, musi być zgodny ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (suikzp), czyli z polityką przestrzenną gminy/miasta.
Przed przystąpieniem do przygotowywania wniosku można również sprawdzić, czy dla obszaru planu lub jego poszczególnych elementów np. układu komunikacyjnego, były przygotowane fachowe opracowania analizujące potencjalne możliwości rozbudowy drogi/ulicy, budowy linii tramwajowej, czy wskazówki do zachowania budynków stanowiących zabytki. Informacje tego typu można znaleźć m.in. na stronie internetowej stowarzyszenia SISKOM.
Jak dobrze sformułować wniosek?
Wniosek do planu zagospodarowania może zgłosić każdy, a więc przedmiot wniosku może być opisany zarówno szczegółowym i fachowym językiem, jak i w sposób ogólny – pozwalający jednak odczytać intencje autora.
Różny bowiem może być przedmiot wniosku. Może on dotyczyć uwzględnia w planie inwestycji będącej w fazie projektowania, jak i postulować zachowanie zielonego skweru, który mijamy codziennie w drodze do pracy.
Ważne jednak, by jasno i konkretnie określić/wskazać obszar, którego dotyczą zgłaszane przez nas propozycje. Wniosek do planu może zawierać postulat, który dotyczy całego obszaru planu, jednak w przypadku gdy poszczególne propozycje dotyczą mniejszych terenów, powinny zostać one odpowiednio szczegółowo wskazane.
Najlepiej sprawdza się w tym przypadku podanie numerów ewidencyjnych działek, których dotyczy nasza propozycja. Jeśli nie jesteśmy właścicielem nieruchomości, do znalezienia potrzebnego nam numeru działki najlepiej posłużyć się Ortofotomapą Warszawy. Jedną z funkcji jaką posiada, jest wyświetlanie podziałów geodezyjnych wraz numerami poszczególnych obrębów (warstwa Działki ewidencyjne).
Jak sprawdzić rozstrzygnięcie?
Zgodnie z obowiązującą ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 (art. 13, pkt.3) wnioski zgłoszone do planu powinny zostać rozpatrzone w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Organem, który rozstrzyga w sprawie wniosków do planu jest w przypadku Warszawy Prezydent m. st. Warszawy.
Sposobem sprawdzenie czy zgłoszony przez nas wniosek został, czy też nie, pozytywnie rozpatrzony, jest złożenie – po upływie wspomnianych wyżej 21 dni – do Urzędu m. st. Warszawy, wniosku o udostępnienie informacji publicznej, w którym jako przedmiot wniosku określimy sposób rozpatrzenia wniosków do interesującego nas planu. Z reguły wnioski, które zostały prawidłowo złożone i nie naruszają przepisów wyższego rzędu zostają „uwzględnione”, co oznacza przekazanie ich do rozpatrzenia podczas prac projektowych przy planie.
O tym, czy nasze propozycje zostaną zapisane w planie dowiemy się dopiero przy wyłożeniu projektu planu do publicznego wglądu. Wówczas rozpoczyna się drugi etap konsultacji społecznych, kiedy można złożyć uwagi do planu. Więcej na ten temat – zobacz TUTAJ.
autor:arek/frw